Az 1781-es Türelmi Rendelet után lélegzett fel szabadon a gyülekezet.1796-ban tanítót is hívtak Magyarósdra, aki nem csak tanított, hanem keresztelt, temetett és istentiszteletet is tartott egy pajtában. Az iskola egy a tanító számára bérelt házban volt. A gyülekezet ekkor Körmendhez tartozott és onnét járt ki a lelkész, amikor tehette.
A gyülekezetben erõsödött a gondolat: templomot kellene építeni. 1805-ben épült fel kicsiny, toronynélküli templomuk zsupptetõvel. Ezt az épületet sokat kellett javítani. Ekkor már hat másik községbõl ide jártak az evangélikusok, a magyarósdi templomba az evangélikus istentiszteletekre. Ebben az idõben született meg a gyülekezet önállóságának gondolata is. Ebben a folyamatban erõsítette a gyülekezetet Kebelei Péter lelkész-tanító itteni szolgálata. Valójában 1840-ben lett a gyülekezet önállóvá, de még két évnek kellett eltelnie, míg megválasztott lelkészük is lett.