Őrimagyarósdi Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Őrimagyarósdi Evangélikus Egyházközség
Történelem
Nehéz időkben
 

Nehéz időkben

**_Bachát István_ (1917-1954)**

**A gyarapodás első két évtizede**
**Bachát István** szombathelyi segédlelkészt küldte ki a püspök, adminisztrátorként, 1917 május 27-ével. Őt a gyülekezet egyhangúlag meg is hívta, és Kund Sámuel esperes június 29-én iktatta be a lelkészi szolgálatba. 1918-ban Zalalövőn új szórványközpont létesül, tehát bővül a gyülekezet. A lelkész minden hónap utolsó vasárnapján és minden nagyünnep másodnapján tart itt istentiszteletet. 1925-ben a gyülekezet új harangot öntet. 1927-ben a templom renoválása következett. Átalakult a torony is, magasabb kupolát kapott. Így 35 m magasságú lett. 1929-ben új iskola építése kezdődik és folyik, és Kapi Béla püspök meglátogatja a gyülekezetet.
1937-ben alakul meg a Nőegylet az anyagyülekezetben, és a szőcei, hegyhátszentjakabi, viszáki, és szaknyéri fiókgyülekezetekben is. Őrimagyarósdon Leánykör is alakult. A Nőegylet vezetésével a gyülekezet önállósodásának 100 éves jubíleumára, 1940-ben a templomot renoválták és festették. Az ünnepi istentiszteletet Zongor Béla esperes végezte el.

**Megfogyva bár, de törve nem...**
A második világháború vihara következett ezután. Gyülekezetünk is több hősi halottra emlékezik ebből a háboruból is. 1944 március 29-én a lelkészlak pincéjében (!) tartották az istentiszteletet. Aztán megjelentek az orosz katonák a faluban is. A lelkészlakást ki kellett üríteni a katonai parancsnokság számára. Nagyobb kár azonban a gyülekezetet nem érte.
1948-ban a gyülekezet ifjúsága a templomkertet parkosította és új kerítéssel vette körül. A templomba új keresztelőkő került. A viszáki gyülekezet a reformátusokkal együtt templom építésébe kezdett. Ugyanebben az évben az iskolákat államosították. A két iskola ingó és ingatlan vagyona az állam tulajdonába ment át. 1949 őszétől a gyülekezet területén lévő, összesen 16 iskolában heti 23 órában 130 gyereket a lelkész hitoktatott, az új rendszerben.
Ekkor az anyagyülekezet létszáma 400, Szőcén 148, Hegyhátszentjakabon 109, Szaknyérben 61, Viszákon 132 és a 22 szorványban pedig 250 fő volt. Összesen tehát a gyülekezetben 1100 lelket tartottak számon, mint evangélikust.

Bachát István lelkész 1954 október 20-ig végezte lelkészi szolgálatát. 37 éven át volt gyülekezetének hűséges pásztora a nem éppen könnyű időben.


**Tanítók Bachát István lelkészsége alatt:**
1918-ban a hősi halált halt Lengyel Sándor tanító utóda Nagy Árpád lett. Őt 1924-től Asbóth László tanító követi, akinek utóda Karner Margit lett. Asbóth József tanító helyére Walla Zoltán kerül. 1930-ban Dávid Gyula lesz az új kántortanító.1931-ben Karner Margit is visszavonul. Helyére Borsodi László kerül. akinek távoztával Szupper Mihály tanítót hívta meg a gyülekezet, de ő katonai szolgálata miatt hivatalát csak 1945-ben tudta elfoglalni.A kántori szolgálatot Dávid Gyula, majd Szupper Mihály tanítók végezték.

Társoldalak
A kezdetek
A reformáció ideje
Az üldözések ideje
Az önállóság felé
Az első lelkész
A századfordulón
Ellenszélben
A staféta-korszak
A jelen felé
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster