**_Lipóth Mihály_ (1842-1886)**
**Lipóth Mihály** 1812 szeptember 27. született a Veszprém megyei Palotán. Az egyszerű családból származó, de értelmességével kitűnt gyermek a palotai tanulása után a soproni Evangélikus Líceumba került, majd 1834-ben, itthoni tanulmányai befejezése után Bécsbe került az Evangélikus Lelkésznevelő Intézetbe, mint ösztön-díjas hallgató. Hazakerülve lelkésszé szentelték és 1835-ben Kertára került lelkészi szolgálatba. Három évi káplánkodás után 1838-ban Nemesdömölkre került. Itt négy évig volt segédlelkész. Innen hívta meg a magyarósdi gyülekezet a tudós, három nyelven beszélő 30 esztendős fiatal lelkészt.
Őrimagyarósdon 44 éven át élt és szolgált. Az 1805-ben épült templom és az iskola is nagyon rossz állapotban voltak. Kiváló szervezőmunkával elérte, hogy egy év múltán, 1843-ban beköltözhetett az új lelkészlakásba. Ugyanebben az épületben volt - a későbbi gyülekezeti terem helyén - az iskolaterem is. A naponkénti és ünnepi istentiszteletek, a kazuális szolgálatok (temetés, esketés, keresztelés) mellett naponta tanított az iskolában is. A dokumentumok szerint 60-70 gyermeket oktatott. 1868-ban épített a gyülekezet külön iskolát, és tanítót is hívott erre a szolgálatra. Szolgálata idején épült fel gyülekezetünk mai temploma, melyet 1871-ben szentelt fel Karsay Sándor püspök.
Lipóth Mihály 44 évig fáradhatatlanul vezette a gyülekezetet. 74 esztendős korában itt is fejeződött be szolgálata és élete is. 1886 szeptember 22-én adta vissza lelkét urának. A falu temetőjében helyezték örök nyugalomra.